Naudinga informacija

Naudinga informacija

Saugaus eismo patarimai

Dažniausiai daromos pradedančiųjų vairuotojų klaidos

Vos tik gavęs vairuotojo pažymėjimą vairuotojas skuba važiuoti į gatvę, nes jau gali pats valdyti automobilį, stebėti kelią ir važiuoti kur nori. Tačiau jo įgūdžiai, toli gražu, dar ne tokie, kad galima būtų drąsiai elgtis kelyje, kuris neretai diktuoja ne tik savo taisykles, bet ir pateikia daug netikėtų situacijų. Kokios pasitaiko dažniausios pradedančiųjų vairuotojų klaidos.

Savo galimybių pervertinimas

Pirma ir didžiausia pradedančiojo vairuotojo klaida – savo galimybių pervertinimas. Šiek tiek pavažinėjus vienam atsiranda pojūtis, kad viską jau moka, dingsta baimė ir pradedantysis vairuotojas ima vis drąsiau elgtis prie vairo. Tačiau iki pirmojo eismo įvykio. Tuomet paaiškėja, kad patirties visiškai nėra, o ir sugebėjimas orientuotis, galvoti ir greitai priimti sprendimas, irgi dar neišvystytas.
Todėl labai svarbu – laikytis saugaus greičio ir neatsipalaiduoti. Vairuodami vis ilgesnį laiką vairuotojai tobulina įgūdžius – sugebėjimą greitai mąstyti, greitai suvokti ir įvertinti situaciją bei priimti tinkamą sprendimą. Deja, pradedančiojo vairuotojo smegenys dar veikia pėsčiojo greičiu, nes iki šiol nebuvo poreikio mąstyti greičiau.
Juolab kad nebūna dviejų vienodų situacijų, kiekvienoje reikia elgtis vis kitaip. Įgyjama patirtis priklauso nuo žmogaus, nuo vairavimo intensyvumo. Jei žmogus vairuoja kas dieną vis nauju maršrutu, patirtis įgyjama žymiai didesnė, negu to, kuris kas dieną vairuoja tuo pačiu maršrutu.

Įvažiavimas į posūkį per greitai

Stabdyti reikia prieš posūkį, o ne posūkyje, kaip dažnai daro pradedantieji. Reiktų atkreipti dėmesį į tai, kad posūkyje greitis būtų toks, kad norėtųsi dar spustelti akseleratoriaus pedalą, nes atrodo, kad per lėtai važiuojate, o ne atvirkščiai – mažinti greitį posūkyje.

Stabdymas

Labai dažnai po kursų vairavimo mokyklose žmonės vengia stabdyti greitai. Tačiau tam tikrose situacijose būtent ir reikia stabdyti greitai. Pradedantieji neretai bijo stabdyti: „aš negalėsiu sustabdyti”, o iš čia ir seka neapsitikėjimas savimi. Tuomet riedama ir tik tuomet stabdoma. Taigi, visų pirma reiktų išmokti stabdyti, atlikti tai ne kelyje, tačiau šiam įgūdžiui reiktų skirti ypač daug dėmesio. Nutikus kokiai nors situacijai, sekti, kas vyksta aplinkui, ir jei tai būtina – stabdyti staigiai.
Be to, išbandyti dangą staigi stabdant būtina ir pasikeitus oro sąlygoms, kad išvažiavus į judrią gatvę žinotumėte savo galimybes.

Netikėta kliūtis

Prieš netikėtą kliūtį reiktų vairuoti ir stabdyti, o dažnai pasirenkamas tik stabdymas arba tik vairavimas. Būna situacijų, kuomet neužtenka vietos sustoti, neužtenka vietos ir apvažiuoti, o greitis per didelis, todėl tik stabdant ir vairuojant galima išvengti susidūrimo su kliūtimi.

Antra juosta skirta lenkimui

Pradedantys vairuoti dažnai nepastebi, kad įvažiavę į antrą juostą, joje ir pasilieka. Nesvarbu, kad apvažiuota kliūtis ar stovintis automobilis jau liko tolumoje. Neturintiems praktikos ir šis veiksmas reikalauja daug dėmesio, todėl neretai pradedantysis vairuotojas susikoncentruoja į apvažiavimą, o į grįžimą į pirmą juostą jau nebegalvoja. Todėl šį manevrą reiktų taip planuoti nuo pat pradžios, kad reikės vėl sugrįžti į pirmą juostą, nes pasilikę antroje neretai stabdo eismą.

Taisyklinga sėdėsena

Laikysena turi būti teisinga, nes kartais vairuotojai sėdėdami per arti vairo per daug koncentruojasi į jį, todėl sėdi per daug įsitempę: sėdi kaip ant taburetės ir įsikimba į vairą. Per daug įsitempti negalima, bet negalima ir per daug atsipalaiduoti, be to įtampa pablogina mąstymą, reakciją, matymą.
Kad pasitikrintumėte, ar atstumas iki vairo teisingas, atlikite tokį veiksmą: abi rankos turėtų būti ištiestos virš vairo ir per riešą lenktis per vairą, bet neturi būti arčiau, nes nelieka vairo judėti ir manevruoti, taip ir užfiksuoti sėdynę, be to, sėdimoji dalis turi būti kuo arčiau atlošo, kojos šiek tiek sulenktos, o pedalai lengvai pasiekiami. Sėdėti patartina kiek galima aukščiau, kad geriau matytumėte, o sėdimojo paviršiaus ilgį sureguliuokite taip, kad tarp pakinklio ir sėdynės krašto tilptų trys pirštai. Į sėdynę atsiremkite tvirtai, o atstumas tarp galvos ir jos atramos neturi būti didesnis kaip 10 cm.

Dėmesio sukaupimas į vieną tašką

Vairuojant reikia matyti viską. Nesutelkti dėmesio į vieną dalyką, o stengtis žiūrėti plačiau, stebėti aplinką, ne tik kelią priešais save.

Automobilio gabaritai

Kad pajustumėte automobilio gabaritus, reikia pasitreniruoti. Tai atlikti padėtų toks pratimas: kur nors aikštelėje pastatykite du limonado butelius, pripiltus vandens ir du pagaliukus, kad matytumėte, kur tiksliai važiuoti. Pamatuoti plotį mašinos ir pridėti 15-20 cm ir tuo atstumu sustatyti pagaliukus ir bandyti įvažiuoti priekiu ir galu. Kai po jūsų bandymų buteliai liks stovėti vietoje, įstatykite pagaliukus į butelius, tarpas dar labiau susiaurės, o paskui galite ir be pagaliukų. Pajusti gabaritus labai svarbu ne tik dėl to, kad bus lengviau statyti automobilį į tarpą, bet ir pravažiuoti kieme, kur mažai vietos ir pristatyta daug automobilių.

Treniruotis ir tuomet, kai eismas judrus

Treniruotis reikėtų pradėti, kai eismas nedidelis, bet su laiku reikia išvažiuoti į judresnę gatvę. Stresas nepadeda mokytis, bet jeigu neišeina laiko gerai pasirinkti, ne priežastis, kad visai nevažiuoti ir nesimokyti. Įgūdžiai pradedančiajam prapuola greičiau, nei atsiranda, todėl vairuoti reikėtų kiek galima daugiau, kol viskas šviežia, kol dėmesys kreipiamas į viską, tuomet greitai tobulėjama, nes kai nustoji galvoti apie tai, ką darai, nustoji mokytis.