07 Geg | Didžiųjų Šilutės knygininkų atminimo takais
Gegužės 7 d. minime spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną. Ši diena
primena 40 metų laikotarpį, kai buvo varžoma kalba, knygų leidyba, spauda,
laisvas žodis.
Nors mūsų krašte spaudos ir lietuviško rašto draudimo niekada nebuvo, Mažojoje Lietuvoje spauda visada klestėjo, čia spausdintą lietuvišką žodį knygnešiai, rizikuodami laisve ir gyvybe, perduodavo Didžiajai Lietuvai. O Šilokarčema (senasis Šilutės pavadinimas) nuo seno garsėjo, kaip spausdinto žodžio tradicijas turintis miestas.Jau XIX a. senojoje Šilutėje veikė spaustuvės, knygrišyklos ir knygų prekybos įmonės, kurių savininkai buvo žinomi visame Klaipėdos krašte. Jose buvo spausdinamos ir įrišamos knygos, biblijos, katekizmai, laikraščiai, dokumentai, atvirukai, banknotai ir net Šilokarčemos pinigai. Knygos puošiamos auksiniais ornamentais. Spaustuvėje buvo galima įsigyti ir meilės laiškų pavyzdžių bei akinių.
Integruota istorijos ir dailės pamoka 9 – 10 klasių mokiniams prasidėjo nuo Žibų gyvenvietėje įsikūrusių teismo rūmų ir kalėjimo karcerio aplankymo. Istorijos mokytojos Ramutė Jagintavičienė ir Gaiva Budvytienė supažindino su šių pastatų komplekso istorija, o dailės mokytoja Asta Ulevičienė atskleidė šio krašto architektūros ypatumus.
Ekskursijos metu aplankytos knygininkų atminimo vietos, susipažinta su senojoje Šilutėje gyvavusių spaustuvių raida bei jas įkūrusiais ir jose dirbusiais žmonėmis.
Pagerbiant knygininkų Štalių ir Sekunų atminimą, buvo aplankytos jų šeimų ir rašytojo H.Zudermano šeimos kapavietes senosiose Šilutės evangelikų liuteronų kapinėse.
Taigi, Mažosios Lietuvos šviesuoliams turime būti dėkingi, kad šiandien kalbame ir skaitome lietuvių – gimtąja – kalba.