Knygnešio diena

Knygnešio diena

Šiandien bibliotekoje vyko integruota etikos ir tikybos pamoka „Pagarba. Dėl ko prisimename, gerbiame ir vertiname žmones?“ Tokių žmonių pavyzdys – knygnešiai.  Kovo 16-ąją Lietuvoje minima Knygnešio diena, skirta prisiminti ir pagerbti žmones, kurių dėka buvo apgintas ir išsaugotas lietuviškas žodis.

Knygnešystė – vienintelis pasaulyje reiškinys, nukreiptas prieš carinės Rusijos vykdytą lietuviškos spaudos draudimo politiką, trukusią 40 metų. 1864–1904 m. laikotarpis, kai buvo draudžiama spauda, tapo svarbiu tautos gyvybingumo išbandymu. Nepaisant visų draudimų, persekiojimų ir represijų, lietuviai ryžtingai ir atkakliai priešinosi bandymams leisti lietuvišką spaudą rusiškais rašmenimis. Knygnešiai Lietuvos istorijoje atliko ypatingai svarbų vaidmenį.

Pamokos metu pažiūrėjome filmą „Knygnešys“ „keliavome“ knygnešių keliais, aptarėme, kaip vyko lietuviškų  knygų gabenimas iš Prūsijos  ir platinimas Lietuvoje, kokius sunkumus teko išgyventi knygnešiams, kaip jie buvo baudžiami. Mokiniai sužinojo apie įžymiausio knygnešio – Jurgio Bielinio, Motiejaus Valančiaus – knygnešių draugijos įkūrėjo veiklą ir  apie nelegalias mokyklas spaudos draudimo laikotarpiu.

Diskusijų metu išsiaiškinome, kas skatino knygnešius rizikuojant savo gyvybe, sveikata ryžtis tokiai veiklai. Niekas nesuabejojo, kad spaudos draudimo metais lietuviškas knygas nešę žmonės daug prisidėjo ne tik  prie lietuvių kalbos išsaugojimo, bet ir prie Lietuvos valstybingumo atkūrimo. Šie  drąsūs, pasiaukojantys ir  ryžtingi žmonės nusipelnė mūsų pagarbos ir verti visų atminimo.